Home » Praca Niemcy » Co powinieneś wiedzieć zanim wyjedziesz do Niemiec.

Co powinieneś wiedzieć zanim wyjedziesz do Niemiec.

wyjazd do niemiec

Wyjazd do Niemiec

Zanim wyjedziesz do pracy w Niemczech zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat geografii, podziału administracyjnego, polityki, a nawet numerów alarmowych obowiązujących w tym kraju. Warto także nauczyć się choć podstawowych zwrotów w tym języku.
Jednym z najbardziej interesujących tematów są dni wolne od pracy. Choć w Niemczech obchodzone są podobne święta, co w Polsce to jest kilka wyjątków. W Niemczech wiele świąt jest obchodzonych tylko w niektórych landach. W regionach, gdzie przeważa większość katolicka, obchodzone są święta katolickie, a w w tych z przeważającą ilością protestantów- protestanckie. Poniżej przedstawiam wykaz świąt obchodzonych w Niemczech inaczej niż w Polsce z informacją, w których landach jest to dzień wolny od pracy.

6.01- Trzech Króli- obchodzone w Baden- Wurttemberg, Bayern, Sachsen- Anhalt.
Boże Ciało (święto ruchome)- obchodzone w Baden- Wurttemberg, Bayern, Hessen, Nordhein- Westfalen,Rheinland- Pfalz, Saarland, Sachsen Thuringen.
8.08- Święto Pokoju- obchodzone wyłącznie w mieście Augsburg.
15.08- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny- obchodzone w Saarland,natomiast w pozostałych lndach wyłącznie w gminach większości katolickiej.
31.10- Święto Reformacji- Brandenburg, Mechlenburg- Vorpommern, Sachsen
01.11- Dzień zmarłych- Baden- Wurttemberg, Bayern, Nordhein- Westfalen, Rheinland- Pfalz, Saarlanden.
20.11- Dzień Pokuty- Sachsen

Na terenie całych Niemiec obowiązuje zakaz handlu w niedziele i święta. Zamknięte są wówczas nie tylko duże markety, ale także małe sklepiki. Jedynymi punktami gdzie można zrobić zakupy są stacje benzynowe. W tygodniu wiele sklepów czynnych jest jedynie do godziny 19, a w niektórych wprowadzona jest przerwa na lunch w godzinach 11-13 lub 12-14.

Inaczej wygląda także jazda samochodem. Autostrady za zachodnią granicą są bezpłatne i nie ma na nich ograniczenia prędkości, jedynie sugerowana, wynosząca 130 km/h. Niemcy raczej przestrzegają przepisów ruchu drogowego. W przeciwieństwie do Polaków o niebezpieczeństwie ostrzegają włączając światła awaryjne, a dziękują migając lewym i prawym kierunkowskazem. Inaczej niż u nas, w Niemczech obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest apteczka.

Share This: